جشن نوروزی همراه با عمو نوروز
1395/01/07
1208
بازدید

همزمان با جشن نوروزی شهرداری بندرانزلی در حافظیه از عمو نوروز غول پیکر رونمایی شد.


بزرگترین عروسک متحرک عمو نوروز جهان پنجشنبه شب پس از رونمایی، از محل دانشگاه سماء واقع در خیابان مطهری تا محوطه حافظیه شهرداری انزلی، در میان مردم و گردشگران نوروزی این شهر به حرکت درآمد.
شهردار انزلی در حاشیه این مراسم با اشاره به اینکه این عروسک به دست توانمند هنرمندان انزلی ساخته شده، اظهار کرد: این عروسک به وزن حدود 17 کیلو و طول پنج متر بوده و درمدت کمتر از یک ماه، در بندرانزلی ساخته شده است.
رضا پورشعبان با اشاره به اینکه بزرگداشت نوروز در 9 کشور آسیای میانه و شبه قاره هند برگزار می شود، افزود: این عروسک را می توان بزرگترین عمو نوروز متحرک انزلیچی در جهان نامید که درهیچ کدام از کشورهایی که نوروز را جشن می گیرند، ساخته نشده است.
وی ادامه داد: شهرداری انزلی حمایت مالی ساخت این نماد نوروزی را برعهده گرفته و برای ساخت آن حدود یکصد میلیون ریال هزینه شده است.
مهندس طراح و سازنده این عروسک گفت: تنها کارگاه ساخت عروسک های غول پیکر در خاورمیانه در شهر آبادان وجود دارد و این عروسک در کارگاه کوچکی در بندرانزلی ساخته شده است.
علیرضا شکورپور افزود: تکنیک ساخت این عروسک از یک کمپانی فرانسوی است که آنها، این تکنیک را به ایران آوردند و اگر عروسک غول پیکر دیگری در کشور ساخته شده باشد، مواد اولیه آن از یونلیت است.
وی با اشاره به ساخت دو عروسک غول پیکر در سال های گذشته برای منطقه آزاد انزلی اظهار کرد: سبک بودن، انعطاف پذیری زیاد و قابلیت حمل آن به هر نقطه به دلیل جدا شدن همه اتصالات این عروسک غول پیکر، از مزیت های منحصر بفرد این عروسک است.
شکورپور با اشاره به اینکه درساخت این عروسک از بطری های نوشابه و مواد ضایعاتی استفاده شده است، ادامه داد: با ارائه پیشنهاد ساخت این عروسک به شهرداری انزلی و با استقبال و حمایت شهردار از اجرای این پروژه، موفق به ساخت این عروسک شدیم.
پیشینه باستانی نوروز و تأکید این جشن بر نوع دوستی و مهرورزی در میان جهانیان، باعث شد تا سازمان ملل به خاطر بزرگداشت آن توسط بیش از 300 میلیون نفر، در بیش از 11 کشور جهان طی قطعنامه ای در دهم ماه مه سال 2010 میلادی، نوروز را به رسمیت بشناسد.
نوروز در 9 کشور ایران، افغانستان، تاجیکستان، جمهوری آذربایجان، ازبکستان، ترکمنستان، قزاقستان، قزقیزستان، و آلبانی با همین نام تعطیل رسمی است.
عمو نوروز یکی از نمادهای باستانی نوروز است که می گفتند در شب عید نوروز برای بچه ها هدیه آورده و به همراه حاجی فیروز سفر می کرد.
کلاه نمدی، زلف و ریش حنا بسته، کمرچین قدک آبی، شال خلیل خانی، شلوار قصب و گیوه تخت نازک ، از ویژگی های عمو نوروز بود.
 

منبع : ایرنا