عمو نوروز غول پیکر در شهر
1394/12/26
902
بازدید

کارگاه کوچکی است با گرد وخاک فراوان  و چند هنرمند جوان سخت مشغول کارند تا نوروز امسال یک عموی نوروزی غول پیکر نخستین بار در انزلی قدم بزند و شادی را هدیه کند.


 مجسمه های غول پیکر درنقاط مختلف دنیا استفاده می شود ولی در ایران این دوازدهمین غول است که ساخته می شود.

علی شکور پور سازنده این غول نوروزی  در گفتگو با سایت شهرداری گفت:این نمونه عروسک ها تازه وارد ایران شده و انحصارا متعلق به کمپانی گرند پرسون فرانسه است. پیشنهاد اجرای این طرح را من به شهرداری ارائه دادم که مورد موافقت قرار گرفت البته من این کار را به عنوان پایان نامه دوره عروسک سازی به استادی خانم فلور ماری فونته ،نیز ارائه خواهم داد.خانم فونته مسئول گروه گرند پرسون است  که در جام جهانی 30 عروسک غول پیکر در افریقا ساختند.

از ویژگی های این عروسک ها  استفاده از مواد بازیافتی وسبک وزن بودن در مقایسه با دیگر نمونه ها است.زیرسازی سر این عروسک از بطری های بازیافتی است که با کاغذ گرافت فرم داده می شود و نهایتا 16 کیلو وزن و حدود 5 متر قد خواهد داشت.

 شکور پور در مورد لباس این عروسک گفت :این عروسک لباس عمو نوروز باطرح بته و جقه خواهد پوشید و از آنجا که جزء عروسک های کارناوالی می باشد حرکت همرا با موزییک خواهد داشت.

 عروسک گردان  ،به دلیل ساختار سبک و قابل بازو بسته شدن می تواند آن را باز و بسته کرده و جابجا نماید و در نقاط مختلف شهر قدم بزند.

وی درانتها گفت این کار، یک کار تیمی بوده وامیدواریم با حمایت شهرداری تعداد این آدم بزرگ ها افزایش یابد همچنان که نمونه های دیگر آن چون  ننه سرما،دارا و سارا و... در دیگر شهر ها از جمله آبادان ساخته و استفاده می شود.

 

سمیه خدایاری ،فرشته حسنی ،جواد لاله دوست، میلاد صدیق، محمد گلچین ساحلی از دیگر اعضای این تیم هنری هستند که در حال ساخت المان های شهری همچون تخم مرغ ،صدف و سفره های هفت سین هستند.