اجرای نصب دروازه ماهی در ورودی شهر انزلی
۱۳۹۲/۰۴/۱۵

بازدید

     نصب دروازه ماهی  بندرانزلی آغاز شد. شهردار بندرانزلی گفت : این سازه از جنس فلز با تیر و ورق با 97 تن وزن بوده و با اضافه کردن قسمت میانی که نماد خورشید و حرکت موج و دریاست، دارای 15 متر ارتفاع خواهد بود.


به گفته ی وی، حداقل ارتفاع سازه ی دروازه ماهی هفت و نیم متر بوده و عرض آن 36 متر، دارای دو دهنه‌ی 13 متری در دو مسیر عبوری رفت و برگشت می باشد.

وی با بیان اینکه نصب سازه‌ی دروازه ماهی در روزهای آینده تکمیل خواهد شد، از ساخت ایستگاه انتظار، آب نما و کیوسک تلفن در فاز بعدی این پروژه خبر داد و اظهار داشت: ایستگاه انتظار، زیر پایه و در قسمت دم ماهی ، در هر دو طرف ساخته می شود.

وی افزود: ایستگاه انتظار با شیشه و فایبر گلاس در ورق‌های شفاف مسقف در نظر گرفته شده و به عنوان محلی برای نشستن افراد، معرفی شهر انزلی و نصب تابلو ، بیلبورد و ... تعریف شده است.

موسویان همچنین با اشاره به ساخت آب نما  در سمت شمالی سازه، خاطرنشان کرد: پس از اتمام مراحل نصب سازه‌ی ماهی، بلافاصله پس از تخصیص اعتبار مربوطه، فاز دوم این طرح نیز آغاز می شود که امیدواریم طی 3 تا 4 ماه به پایان برسد.   

وی در ادامه با بیان اینکه طراحی پروژه‌ی دروازه‌ی ماهی شهر انزلی، از ابتدای فعالیتم به عنوان شهردار آغاز شد، تصریح کرد: به همین منظور بالغ بر 8 طرح پیشنهاد شد تا اینکه طرح دروازه ماهی پس از نقد و بررسی در جلسات متعدد مورد تصویب قرار گرفته و یکسال پیش تکمیل شد.

وی انتخاب طرح ماهی برای دروازه‌ی ورودی شهر انزلی را با توجه به شاخصه‌ی این شهر که از دیرباز با صید و صیادی و ماهیگیری به عنوان پیشه‌ی اصلی مردم انزلی عجین بوده، بسیار مناسب دانست و یادآور شد: این نماد به مسافران نشان می دهد به چه شهری با چه هویت و خصوصیتی وارد می شوند.

وی در ادامه با انتقاد از بیان برخی مطالب در خصوص اینکه نصب این دروازه موجب تعیین محدوده‌ی شهر انزلی و مانع از توسعه‌ی این شهر می شود ، خاطرنشان کرد: نمادها هیچگاه محدوده و حریم شهر را تعیین نمی کنند، بلکه این طرح جامع و تفصیلی است که نشان دهنده‌ی محدوده‌ی شهر می باشد.

وی تاکید کرد: دروازه ماهی نیز تنها یک نماد و نشانه برای شهر انزلی محسوب شده و به هیچ عنوان نشانگر حریم ورودی شهر انزلی نمی باشد.

وی اضافه کرد: ورودی شهر انزلی محدوده‌ی پل طالب آباد محسوب می شود و به دلیل وجود پایانه‌ی بار و هزینه‌های بسیاری که برای ساخت و راه اندازی آن صورت گرفته، تلاش کردیم این سازه در نزدیک‌ترین محل به ورودی شهر نصب شود که در واقع مسیر اتصال به کنارگذر انزلی نیز در این مکان می‌باشد.

شهردار بندرانزلی با بیان اینکه نشانه‌ها یکی از مهمترین عناصر پنجگانه‌ی شهر می باشد ، افزود: با گسترش شهر انزلی ، نماد فعلی دروازه ماهی ساخته می‌شود و در صورت توسعه‌ی این شهر حتما نمادهای دیگری برای شهر در نظر گرفته خواهد شد.

وی اظهار داشت: بسیاری از شهرهای قدیمی ایران از قبیل شیراز، یزد، قزوین، تهران و ... دارای دروازه‌ی ورودی شهر بوده که پس از توسعه‌ی شهرها گاها در وسط شهر قرار گرفته‌اند ، و این نشان می‌دهد که انتخاب نماد و نشانه در شهرها مانع توسعه ی آنها نمی شود.

وی خاطرنشان کرد: توسعه‌ی شهری ویژگی‌های خاص آماری و مساحتی خود را دارد و در تقسیمات کشوری که محدوده‌ی شهری و روستایی را تعیین می کند به دروازه نگاه نمی شود.

وی به ترمیم میدان مالا نیز اشاره کرد و گفت : با ساخت نمادهای جدید هیچگاه نمادهای قبلی شهر کمرنگ نشده و از ارزش آنها کم نمی شود.

موسویان در ادامه با اشاره به لزوم توجه به بخش توریسم در بندرانزلی به عنوان صنعتی که از نظر اشتغال‌زایی و رونق اقتصادی از اهمیت بسزایی برخوردار است، وجود نمادهای مناسب با هویت شهر انزلی را جهت جذب گردشگران مورد تاکید قرار داد و یادآور شد: با توجه به سابقه‌ی شهر انزلی به عنوان شهر اولین ها، این شهر بار دیگر در زمینه‌ی ساخت دروازه‌ی ورودی به لحاظ  سنخیت پروژه با موقعیت و پیشه‌ی مردم این منطقه به عنوان نمادی کاملا بومی و منحصر به فرد، نام خود را جزء اولین شهها ثبت کرده است.

وی همچنین گفت: با توجه به هزینه های بسیاری که منطقه ی آزاد انزلی در محدوده ی روستایی خود  انجام داده و موجب جذب و سوق دادن گردشگران انزلی به آن منطقه شده و نیز اتمام کنارگذر انزلی که می تواند تهدیدی برای گردشگری این شهر باشد، توجه به ساخت نمادهای مناسب جهت جذب گردشگران امری ضروری به شمار می رود.        

وی متذکر شد  سازه‌ی دروازه ماهی دارای عظمت چشمگیری است که در منطقه بی نظیر بوده و در جلب و جذب توریست حایز اهمیت است.         

لازم به ذکر است نماد دروازه ماهی از طریق شرکت خزر منبع بندر به دلیل بومی بودن، دارا بودن امکانات کاری و فنی لازم، سوابق تجربی در سطح استان، نزدیکی محل کارگاه ساخت به محل اجرای پروژه و شکل ظاهری خاص و هنری بودن پروژه، اجرا شد.

این امر با توجه به نظریه‌ی کمیسیون برنامه، بودجه و عمران شهری شورای اسلامی شهرو تصویب شورای اسلامی شهر بندرانزلی و با توجه به بررسی و کار کارشناسی انجام شده، توسط شهرداری بندرانزلی صورت گرفت.

گفتنی است چندی پیش نیز استاندار گیلان در جریان بازدید از پروژه‌های در حال اتمام شهرداری بندرانزلی با ابراز رضایت از ساخت نماد دروازه ماهی بندرانزلی، اظهار داشت: با وجود نعمات و قابلیت‌های بسیار در گیلان، شهرهای این استان باید نماد منسوبه‌ی ویژه‌ای داشته باشند تا مسافران در مسیر حرکت آن را ملاحظه کنند و شهرداری بندرانزلی این پیام را به خوبی دریافت کرده و به عنوان اولین شهرداری، این نماد را در وسعت بزرگ ساخته است.