از دو مجسمه زیبای شهری با هویت محلی در بلوار قدس انزلی رونمایی شد
۱۳۹۲/۰۹/۱۸

بازدید

    از دو مجسمه زیبای شهری با هویت محلی انزلی در بلوار ساحلی قدس و با حضور شهردار بندرانزلی، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از شهروندان رونمایی شد.


 

این دو مجسمه که به عنوان شروع گام های جدی شهرداری و شورای اسلامی شهر در جهت توسعه نمادهای شهری با هویت محلی، تاریخی و فرهنگی مردم بندرانزلی محسوب می گردد، نمادهایی از مشاغل محلی و صیادی بندرانزلی را به نمایش می گذارند که به کارگیری هر چه بیشتر این المان ها، بسیار مورد توجه گردشگران خواهد بود.

مجسمه های ماهی فروش و دستفروش (چانکش) به دستان پرتوان جوانان انزلی طراحی و اجرا گردید. طرح اولیه المانهای ساخته شده توسط واحد طرح و برنامه شهرداری ارائه  و آقای سهراب احمدی به اتفاق همسر خود، مجسمه ماهی فروش و نیز آقای مهدی شریف زارع مجسمه دستفروش (چانکش) را طراحی و ساختند که در این مراسم مورد تقدیر شهردار بندرانزلی و اعضای شورای اسلامی شهر  نیز قرار گرفتند.


در این رونمایی رضا پورشعبان شهردار بندرانزلی، ضمن قدردانی از زحمات سازندگان این المان ها اظهار داشت : تمام توان خود را بکار می گیریم تا با ایجاد تحولی نوین در سطح شهر و در راستای بهسازی سیمای شهری با به کارگیری المان های متعدد و کارآمد، جلوه زیبایی از بندرانزلی را به شهروندان و گردشگران نشان دهیم.

در پایان این مراسم، نشستی صمیمانه با حضور برخی شهروندان در قهوه خانه تاریخی انزلی واقع در بلوار زیبای قدس به صرف چای محلی گیلان شکل گرفت. در این نشست، بر لزوم معرفی مکان های تاریخی انزلی نظیر این قهوه خانه قدیمی با قدمت بیش از یک قرن که در گذشته به عنوان محل دیده بانی شهر هم از آن استفاده می شد، تاکید گردید. معرفی چنین مکان هایی با نصب تابلوی معرفی به گردشگران، گویای شرح مختصری از تاریخ غنی انزلی خواهد بود.


شایان ذکر است این دو المان ماهی فروش و دستفروش با هزینه مبلغ 35 میلیون تومان و با سازه فایبرگلاس ساخته و نصب شده است که با توجه به المان پرندگان درحال پرواز که چندی پیش توسط شرکت خزر منبع و با هزینه مبلغ 24 میلیون تومان و با سازه فلز ساخته و در بلوار قدس نصب شد شمار المانهای نصب شده به 3 اثر رسید . گفتنی است شهرداری انزلی ساخت نمادهای دیگری را همخوان با هویت بومی و محلی و سنتی در دستور کار دارد.

در پایان جای دارد از مردم فهیم و با فرهنگ انزلی تقاضا نمائیم با اقدامات و ارائه نقطه نظرات خود در راستای حفظ، حراست و نگهداری از اینگونه آثار شهرداری را یاری نمایند تا شاهد توسعه و پیشرفت صنعت گردشگری این شهرستان باشیم.