از عدم توجه سازمان میراث فرهنگی تا وضعیت نامناسب مركز شهر انزلی
۱۳۹۲/۰۳/۱۱

بازدید

     شهردار بندرانزلی از تعامل نامناسب سازمان صنایع دستی ، گردشگری و میراث فرهنگی ابراز نارضایتی کرد.


سید تقی موسویان گفت : مرکز شهر انزلی بدترین وضعیت را از نظر زیباسازی شهری دارد که متاسفانه شهروندان این امر را متوجه شهرداری می دانند .

وی تصریح کرد : این در حالیست که بناهای تاریخی متعددی در مرکز شهر وجود دارد و سازمان میراث فرهنگی به شهرداری اجازه‌ی مرمت و بازسازی این آثار را نمی دهد .

وی خاطرنشان کرد : اگر سازمان صنایع دستی ، گردشگری و میراث فرهنگی خود متولی حفظ و نگهداری آثار و ابنیه ی تاریخی ثبت شده می باشد پس چرا در خصوص بازسازی این بناهای در حال تخریب اقدام موثری نمی کند؟

به گفته ی وی ، علیرغم آنکه شهرداری بندرانزلی بارها تمایل خود را برای مرمت و بازسازی ابنیه ی مذکور در راستای زیباسازی فضای شهری اعلام کرده است، متاسفانه تاکنون مساعدت و همکاری های لازم از سوی این سازمان صورت نگرفته است .

موسویان در ادامه درخصوص مرمت و بازسازی بنای تاریخی حافظیه (محل ترنم موزیک ) توسط شهرداری نیز گفت : به دلیل فرسودگی سقف این بنا و درخواست های متعدد مردمی از شهرداری ، اقدام به مرمت بنای مذکور کردیم که با مخالفت سازمان میراث فرهنگی مواجه شده و به ناچار عملیات بازسازی متوقف شد .

وی متذکر شد : شهرداری بندرانزلی با توجه به حجم گسترده ی فعالیتهای خود در سطح شهر و محدودیت بودجه ، به دلیل اهمیت حفظ آثار تاریخی ثبت شده و زیباسازی فضای شهری درصدد انجام اقدامات مهم در این زمینه می باشد که تحقق این امر نیازمند همکاری های بیشتر سازمان میراث فرهنگی با شهرداری است .

وی در پایان خواستار استقرار حداقل یکی از معاونت های سازمان صنایع دستی گردشگری میراث فرهنگی در انزلی شد و گفت : با توجه به گردشگرپذیر بودن شهر انزلی ، وجود یک سوم هتل آپارتمان ها و سوئیت ها در این شهر و  آثار تاریخی موجود ، سرمایه گذاری و حضور مستقیم میراث فرهنگی در این شهرستان ضروری به نظر می رسد .