افتتاح اولین دستگاه خود دریافت پسماند در شمال کشور
۱۳۹۹/۰۸/۱۱

بازدید

بدرالدین بدری  با اعلام خبر افتتاح دستگاه خود دریافت پسماند در بندرانزلی که برای اولین بار در شمال کشور ایجاد شده است، گفت: بندرانزلی اولین شهری است که در این زمینه ورود پیدا کرده است و این اقدام تاکنون در استان های شمالی کشور صورت نگرفته بود.

او ادامه داد: امروز ضمن رونمایی از این دستگاه، آموزش به شهروندان جهت استفاده از آن و تشریح نحوه بهره برداری از این دستگاه نیز ارائه شد. ضمن اینکه قرار بر این شده است که یک دستگاه دیگر نیز در غازيان جهت سهولت دسترسی شهروندان ایجاد شود.

شهردار بندرانزلی یادآور شد: این دستگاه دارای 8 درگاه بوده که شهروندان بعد از تفکیک زباله می توانند به عنوان تشویق توسط این دستگاه جهت دریافت وجه تعیین شده یا کارت اعتباری خود را شارژ کرده یا پول نقد دریافت کنند. ضمن اینکه افراد از منزل نیز می توانند به تفکیک زباله پرداخته و مبلغ تعیین شده را دریافت کنند.

وی با بیان اینکه ساخت دستگاه مذکور توسط یک شرکت دانش بنیان و به همت جوانان نخبه کشور صورت گرفته و هزینه پایینی در مقایسه با مشابه خارجی دارد، افزود: توجه به استفاده از نمونه داخلی این دستگاه گامی در راستای توجه به تحقق شعار جهش تولید بوده است.

بدری، با بیان اینکه در حال حاضر هر شهروند انزلیچی روزانه یک کیلوگرم زباله تر و خشک تولید می کند، گفت: این میزان تولید زباله بیش از معیار جهانی است لذا همکاری شهروندان در این طرح و تفکیک زباله از مبدا علاوه بر کاهش مجموع زباله جمع آوری شده باعث می شود کود تولیدی درصد خلوص بیشتری داشته باشد؛ همچنین تفکیک زباله از مبدا باعث کاسته شدن از فشار به دستگاه کمپوست می شود.

وی با اشاره به اینکه جانمایی دستگاه مذکور در پارک ساحلی است، گفت: جانمایی دستگاه در این محل علاوه بر سهولت تخلیه زباله های جمع آوری شده، به واسطه حضور تعداد زیادی از شهروندان و گردشگران در این محل برای استفاده از امکانات رفاهی و نزدیکی به ساحل است که همین امر باعث تولید زباله می شود.

شهردار بندرانزلی، با اشاره به اینکه بندرانزلی علاوه بر جمعیت ثابت ۱۲۵ هزار نفری به دلیل شهر مقصد گردشگری جمعیت شناور بالایی دارد و همین جمعیت در تولید زباله اثر دارد، عنوان کرد: علاوه بر فعالیت دستگاه ساحل روب با هدف پاکیزگی ساحل، در مواردی روزانه تا سه بار مبادی ورودی و خروجی شهر توسط نیروهای خدماتی و پاکبان ها تمیز می شود.

بدری، با تاکید بر اینکه شهروندان و گردشگران احساس تعلق خاطر به شهر داشته و آن را خانه دوم خود بدانند، گفت: متاسفانه علیرغم همه این تلاش ها در مواردی به دلیل بی توجهی و رها کردن زباله در گوشه و کنار شهر، شاهد نازیبا شدن چهره زیبای بندرانزلی هستیم.

وی پاکیزگی و جمع آوری زباله ها را فقط در محدوده شهری مربوط به شهرداری ندانست و اضافه کرد: شهروندان و گردشگران هنگام حضور در اماکن تفریحی و تفرجگاه های خارج از شهر نیز اهتمام لازم در جمع آوری زباله های تولیدی خود را داشته باشند تا زیبایی طبیعت خدشه دار نشود.

شهردار بندرانزلی، با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به ۲۰۰ نفر نیروی خدماتی و پاکبان در این مجموعه مشغول به کار هستند، گفت: سطل های زباله نصب شده در خیابان ها باید بازسازی مجدد شود که به دنبال اجرای آن با کمترین قیمت و بالاترین کیفیت هستیم.

او با بیان اینکه به دلیل رفع مشکلات زیست محیطی ناشی از انباشت پسماند و زباله ها در این منطقه تفکیک زباله از مبدا از اهمیت بسزایی برخوردار است، تصریح کرد: حفظ محیط زیست بندر انزلی به دلیل برخورداری از تالاب و دریا دارای اهمیت ویژه ای است تاجاییکه فردا مصاحبه ای با جایکا ژاپن در خصوص سرمایه گذاری این کشور بر روی این تالاب خواهیم داشت.
 

بدری اظهار کرد: کشور ژاپن برغم تحریم های ظالمانه دشمنان علیه کشور در نظر دارد روی این تالاب سرمایه گذاری کرده و فعالیت خود در این منطقه را آغاز کند.

شهردار بندرانزلی در پایان ضمن قدردانی از تهمتن عضو فعال در حوزه عمرانی شورای شهر و مسئولان استانی فعال در آتش نشانی و محیط زیست از همشهریان خود خواست برای حفظ این دستگاه و تامین سلامت عمومی از طریق تفکیک پسماند و زباله با مسئولان حوزه شهری بندرانزلی همکاری کنند.