الگوی شهرسازی و سیمای شهری بندرانزلی درحال تهیه می باشد
۱۳۹۲/۱۰/۰۹

بازدید

     نشست مشترک شهرداری و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با حضور شهردار ، اعضای شورای اسلامی شهر، معاونت میراث فرهنگی استان گیلان ، رئیس میراث فرهنگی شهرستان بندرانزلی و کارشناسان شهرداری و میراث فرهنگی و با هدف بررسی و رفع مشکلات موجود بناهای واقع در حریم  بافت تاریخی و ضوابط ساخت و سازهای میراث فرهنگی در شهرداری انزلی انجام گرفت ،


در این جلسه شهردار بندرانزلی با بیان این مطلب که وجود ساختمانهای مخروبه در مرکز شهر و در بافت تاریخی میدان امام (ره) منظر شهری را با مشکلات عدیده ای مواجه نموده است افزود : علاوه بر ظاهر زننده بناهای قدیمی و مخروبه حاشیه میدان ، وجود این بناها در بافت تاریخی و در مرکز گره های ترافیکی شهر و مسیر پل ولایت و ضوابط موجود ساخت و ساز بناها در بافت تاریخی مشکلات فراوانی را بوجود آورده  که رفع آن همکاری و مساعدت سازمان میراث فرهنگی را طلب می کند .

رضا پورشعبان ضمن تشکر از حضور میهمانات این جلسه  تاکید کرد باید تلاش نمود تا با ایجاد الگوی مناسب شهرسازی بویژه در بافت تاریخی شهر ساماندهی و ساخت و ساز بناها در بافت تاریخی میدان شهر را در اولویت قرار دهیم و  با مساعدت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ضوابطی را درنظر گیریم که مالکان حاشیه میدان مرکزی شهر انزلی نسبت به ساخت و ساز اقدام نمایند . وی با اشاره به طرح تعریض خیابان تکاوران و عقب نشینی دیوار نیروی دریایی خواستار بررسی و صدور مجوز چگونگی تخریب و بازسازی دیوار نیروی دریایی توسط سازمان میراث فرهنگی شد .

عضو شورای اسلامی شهر بندرانزلی نیز از ترسیم الگوی سیمای شهری در شورای شهر خبر داد . سعید آفتابی حسین با بیان این مطلب که کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر درحال تهیه و ترسیم الگوی شهرسازی و سیمای شهری جهت مبنا قرار دادن ساخت و سازهای شهری برطبق الگوی موردنظر است ، خواستار همکاری و همفکری کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری جهت تهیه و ترسیم الگوی سیمای شهری بندرانزلی شد .

آفتابی با اشاره به سازه های موجود سطح شهر از جمله سازه های نیروی دریایی  اظهار داشت شورای اسلامی شهر و شهرداری با جدیت تلاش می کنند تا سازه های موجود شهری خصوصا در بخش گردشگری را به شکل گذشته و تاریخی خود بازسازی نماید .

در این جلسه معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان گیلان با اشاره به بار ترافیکی موجود در میدان مرکزی شهر اظهار داشت با وجود مشکلات و معضلات ترافیکی شهرهای گردشگری بایستی میراث و بناهای تاریخی حفظ گردد . مجید اخوان با اشاره به شهر تاریخی ماسوله و وجود مشکلات ترافیکی این شهر ، درخصوص الگوی ارتفاعی بناهای میدان شهر انزلی خاطر نشان کرد طبق مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی  الگوی ارتفاع ساخت و ساز در میدان مرکزی شهر انزلی ارتفاع هتل تهران است و در خیابان ابوذر غفاری نیز ارتفاع ساختمانهای قدیمی ملاک عمل  می باشد .

وی ضمن اعلام آمادگی معاونت میراث فرهنگی جهت همکاری و حضور کارشناسان میراث در جلسات کارشناسی شهرداری اظهار داشت بررسیهای کارشناسی و مساعدتها در بخش تهیه الگوی ساخت و ساز در بافت تاریخی باید به گونه ای باشد که تا حد امکان ساختارها حفظ گردد و کمترین آسیب به بافت تاریخی شهر برسد.

در ادامه کارشناس فنی و مسئول واحد ساختمانی شهرداری با بیان این مطلب که متاسفانه بافت تاریخی شهر در حال پیر شدن و تخریب است با اشاره به احداث پل ولایت 2 افزود : برخی امور از جمله احداث پل ولایت بدون اینکه شهرداری متولی طراحی و ساخت آن باشد انجام گرفته  و بازگشائی مسیر آن بر عهده شهرداری نهاده شده است . کامبیز رضواندل تاکید کرد : بلاتکلیفی بهره برداری از پل ولات به سود هیچ کسی نسیت و بیشترین آسیب آن به شهر و شهروندان وارد می آید .

کامبیز رضواندل خاطر نشان کرد : شهرداری برای بازگشائی مسیر پل ولایت انزلی و هدایت بار ترافیکی به نقاط مختلف شهر نیازمند همکاری و مساعدت سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  است . وی خواستار بررسی طرح های موجود شهرداری جهت بازگشائی مسیر پل ولایت و اجرای این پروژه شد .   

درپایان این جلسه طی بازدید میدانی مشکلات موجود ساختمانهای واقع در بافت تاریخی میدان و خیابان ابوذر غفاری از نزدیک مورد بررسی قرار گرفت .