بزرگراه ورودی بندرانزلی به نام اولین وزیر دفاع جمهوری اسلامی سرلشكر شهید سید موسی نامجوی مزین شد
۱۳۹۲/۱۰/۱۱

بازدید

   اولین جلسه شورای نامگذاری شهرستان بندرانزلی در دوره چهارم شورای اسلامی شهر با حضور اعضای شورای نامگذاری شهر بندرانزلی  و با هدف نامگذاری معابر و خیابانهای شهر بندرانزلی در محل شورای شهرستان برگزار شد .


دراین جلسه عضو شورای اسلامی شهر بندرانزلی و ریاست شورای نامگذاری ضمن خیرمقدم به حاضران و گرامیداشت نهم دی ماه روز بصیرت ملت ولایت مدار ایران اسلامی دستور کار جلسه را بررسی تقاضاهای رسیده به شورای نامگذاری اعلام نمود. بهمن زنجانخواه با بیان این مطلب که باید مصوبات شورای نامگذاری در اسرع وقت توسط شهرداری و نهادهای ذیربط اجرائی شود افزود باید تلاش شود تا مصوبات شورای نامگذاری سریعا به اجرا درآید وی تاکید کرد بهتر است تابلوهای معابر که مزین به نام شهدای والامقام است با طراحی مناسبتر به خلاصه ای از مشخصات و عکس شهدا نیز مزین گردد.

در ادامه جلسه پس از بحث و تبادل نظر نامه های رسیده به  شورای مورد بررسی قرار گرفت و مواردی به شرح ذیل به تصویب شورای نامگذاری شهرستان رسید .

در ابتدا درخواست شورای اسلامی شهرستان بندرانزلی مبنی بر نامگذاری اتوبان ورودی رشت به انزلی حد فاصل ابتدای محدوده شهرستان بندرانزلی تا دروازه ماهی انزلی به نام سردار شهید سید موسی نامجوی مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد بزرگراه ورودی شهر بندرانزلی از ابتدای روستای حسن رود تا دروازه ماهی بندرانزلی به نام سرلشکر شهید سیدموسی نامجوی اولین وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران مزین و در اسرع وقت نسبت به طراحی و نصب تابلوئی با نام و تصویر وزیر دفاع دولت شهید رجائی در محل مشخص شده نصب گردد .

مقرر شد خیابان دریا واقع در خیابان پاسداران به نام شهید محمود هادی پور نامگذاری گردد.

مقرر شد تابلوهای معابر که به نام شهدای والامقام نامگذاری گردیده با طراحی جدید به خلاصه مشخصات و عکس شهدا مزین گردد.

مقرر شد سایر درخواستها توسط بنیاد شهید و شهرداری مورد بررسی قرار گیرد و در جلسه آتی شورای نامگذاری مورد تصویب قرار گیرد.

 

شایان ذکر است :  سرلشکر شهید سید موسی نامجوی که نامش نامجوی بود و بر خلاف نامش ، خُلقش اصلاً به  دنبال نام و شهرت و مقام نبود و نام را در گمنامی مي‌جست. در يكي از روزهاي سرد سال 1317 در بندر انزلي متولد شد،پس از پايان عمليات ثامن‌الائمه(ع)،‌نامجوي به همراه تعدادي از مسئولان ارتش و شوراي عالي دفاع، براي سركشي به جبهه آبادان رفت. پس از بازديد تصميم به بازگشت گرفتند. سرانجام هواپيمايي كه حامل تعدادي از مجروحين بود، آماده شد و سید موسی نامجوي، سرلشكر فلاحي و سرتيپ فكوري، يوسف كلاهدوز و محمد جهان‌آرا به طرف هواپيما رفتند. در پاي هواپيما يكي از نمايندگان مجلس كه براي بدرقه آمده بود، از نامجوي پرسيد: «شما كجا مي‌رويد؟» او با لبخند گفت: «به كربلا» ساعتي بعد خبر سقوط هواپيما و شهادت گروهي از بهترين‌ها یاران پیر جماران دل امام (ره) را اندوهگين ساخت.