جشنواره گلدهی لاله های تالابی بزرگترین رویداد فرهنگی گیلان است
۱۳۹۸/۰۵/۲۱

بازدید

مسئول اداره فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندرانزلی جشنواره گلدهی لاله های تالابی را بزرگترین رویداد فرهنگی گیلان بر شمرد و تاکید کرد: صرفه جویی در هزینه ها  همواره به عنوان مهمترین اولویت در برگزاری جشنواره های گلدهی لاله های تالابی بوده است.


مسئول اداره فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرانزلی با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره گلدهی لاله های تالابی بندرانزلی همزمان با عید سعید قربان و با برپایی نمایشگاه سوغات و صنایع دستی و همچنین مراسم روز دریای کاسپین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: پنجمین جشنواره گلدهی لاله های تالابی با هدف بازیابی و احیای فرهنگ انزلی و با رویکرد های مختلف ورزشی، فرهنگی، هنری، گردشگری ، محیط زیستی و اجتماعی آغاز به کار کرده و این جشنواره یقینا بزرگترین رویداد فرهنگی گیلان محسوب می شود.
حامد سمیعی با تبریک فرارسیدن اعیاد قربان و غدیر افزود: پس از برگزاری رویداد شب فرهنگی در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بندرانزلی ، پاسداشت روز ملی دریای کاسپین با برگزاری برنامه های متنوع محیط زیستی در این روز به عنوان نخستین برنامه های جانبی این جشنواره است و از همگان دعوت می شود که در این جشنواره حضور پیدا کرده و از برنامه های متنوع آن لذت ببرند .
وی تاکید کرد: حضور چهره های نامدار کشور در این جشنواره می تواند برای گردشگران و شهروندان بندرانزلی جذاب باشد و در این جشنواره زمینه های لازم برای افزایش شور و نشاط اجتماعی مردم فراهم شده است.
سمیعی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به موضوعات زیست محیطی در کنار پرداختن به برنامه های فرهنگی تصریح کرد: جشنواره گلدهی لاله های تالابی از بدو شروع کار خود از نخستین جشنواره در تلاش بوده علاوه بر بازگویی مجدد و توجه بیش از پیش به موضوعات و مشکلات مربوط به محیط زیست به پیشینه فرهنگی بندرانزلی نیز پرداخته شود.
مسئول اداره فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرانزلی همچنین گفت: باید با ایجاد زیرساخت های فرهنگی به نقطه ای رسید که بازیابی فرهنگی مان جلوه مثبتی داشته باشد و نهاد های مختلف با مشارکت مردم در حوزه های فرهنگی و محیط زیستی باعث شوند که در کنار برگزاری این جشنواره شاهد اتفاقات خوبی در همه زمینه ها در این شهر ساحلی باشیم.
سمیعی ادامه داد:یقینا پایان این جشنواره پایان ماجرا نخواهد بود و آمادگی حضور جوانان با استعداد و توانمند و فعالان اجتماعی در دبیرخانه دائمی جشنواره گلدهی لاله های تالابی وجود دارد تا از هم اکنون برای برگزاری جشنواره ششم دورخیز داشته باشیم .
وی جشنواره گلدهی لاله های تالابی را بزرگترین رویداد فرهنگی استان برشمرد و تصریح کرد: از مسئولان شهرستان و به ویژه استاندار تقاضا داریم تا شرایط لازم برای ثبت ملی بزرگترین رویداد فرهنگی استان را فراهم آورند و در سال های آینده شاهد برگزاری این جشنواره به صورت منطقه ای و فرا منطقه ای باشیم .
سمیعی با تشکر از همه منتقدانی که دلسوزانه و منصفانه نکات قابل توجه را برای هرچه بهتر برگزار شدن این جشنواره گوشزد می کنند افزود: نقد اگر منصفانه باشد باید به آن پرداخت و پس از بررسی به عنوان سرلوحه کار قرار داد اما برخی از انتقادات متاسفانه منصفانه نیست و نمی توان در مورد آن اظهار نظر کرد اما دبیرخانه جشنواره گلدهی لاله های تالابی برای همه انتقادات منصفانه و غیر منصفانه به عنوان نظر مردم احترام قائل است چون نمی توانیم نظر مردم را آن چیزی که خودمان می خواهیم داشته باشیم .
وی تاکید کرد: تلاش اعضای دبیرخانه جشنواره گلدهی لاله های تالابی  بر این است که نگاه عموم مردم نسبت به این جشنواره واضح و شفاف باشد و بدانند چه اتفاقاتی در خلال برگزاری این جشنواره در شهر رخ می دهد .
سمیعی به انتقاد برخی از افراد در خصوص هزینه های میلیونی برای این جشنواره اشاره و خاطرنشان کرد: هزینه کردن برای فرهنگ و برنامه های فرهنگی سرمایه گذاری در راستای زیرساخت های فرهنگی است و برای بازگشت به هویت درخشان فرهنگی شهر اولین ها به عنوان هدف نهایی این جشنواره باید سرمایه گذاری کرد.
مسئول اداره فرهنگی و ورزشی و اجتماعی شهرداری بندرانزلی همچنین بیان کرد: با نگاهی به تقویم برنامه های پنجمین جشنواره می توان دریافت که این جشنواره در چه بخش هایی و با چه رویکردی فعالیت می کند اینگونه نیست که با برگزاری یک جشنواره بیت المال به هدر رود چرا که نخستین اولویت جشنواره گلدهی لاله های تالابی، صرفه جویی در هزینه هاست .
سمیعی با اشاره به حضور بیش از دو میلیون نفر مسافر و گردشگر در ایام سفرهای تابستانه در بندرانزلی تاکید کرد: شاید انزلی در خصوص تاریخی بودن، شهر جوانی باشد  اما ریشه های فرهنگی آن بسیار عمیق و وسیع است و باید انزلی را در حوزه های مختلف فرهنگی به عنوان سکوی پرتاب ملت ایران دانست .
وی یادآور شد: بندرانزلی را از گذشته به عنوان دروازه اروپا می شناسند و همه تلاش دبیرخانه جشنواره گلدهی لاله های تالابی ، رسیدن به پیشینه فرهنگی بندرانزلی با کمک همه اهل هنر و فرهنگ و رسانه و عموم شهروندان فهیم شهرستان انزلی است.