۱۴۰۱ جمعه ۱۱ آذر
بازدید سفیر ژاپن از مرکز بازدید کنندگان تالاب انزلی

سفیر کشور ژاپن از مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی بازدید کرد

این بازدید به درخواست آقای کازو توشی ایکاوا سفیر ژاپن انجام گرفت و رییس و نمایندگان دفتر جایکا نیز ایشان را همراهی می کردند و همچنین رییس و اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار بندرانزلی، نماینده وزارت امور خارجه، رییس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی گیلان و نماینده محیط زیست انزلی نیز حضور داشتند.

آژانس همکاریهای بین المللی ژاپن ( جایکا ) در گذشته همکاری هایی در حوزه محیط زیست تالاب انزلی داشته که همواره به صورت مطالعاتی بوده و مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی به عنوان یکی از نمود های فعالیت جایکا است که با توجه به اهمیت موضوع و سرمایه گذاری انجام شده، سفیر ژاپن و نمایندگان جایکا از این مرکز بازدید کردند و طبق صحبت هایی که انجام گرفت تاکید کردند که این پروژه برایشان اهمیت زیادی دارد و برایشان حائز اهمیت است که نقش موثری در نجات تالاب انزلی ایفا کنند.

سفیر ژاپن در ایرن : تالاب انزلی یک میراث بین المللی است

سفیر ژاپن در بازدید از مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی با اعلام اینکه حفاطت از محیط زیست تالاب انزلی مسئولیت مشترک همه ما است، عنوان کرد: تالاب انزلی نه تنها میراث کشور ایران بلکه یک میراث بین المللی است.

آیکاوا کازو توشی با اشاره به اینکه حفاظت از محیط زیست کار آسانی نیست، ادامه داد: برای انجام این کار همکاری بین دو دولت، مردم ذینفع و سازمان های مختلف مردم نهاد ضروری است.

وی با تقدیر از همه افرادی که در مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی همکاری می کنند، عنوان کرد: بازدید از این مرکز برای من مهم است و خوشحالم در حوزه محیط زیست آن را تجریه می کنم.

این دیپلمات ژاپنی اظهار کرد: طی دو سال گذشته همگی از بیماری کرونا رنج بردیم و این بیماری همه مردم جهان را درگیر کرده بود. در شرایطی که مردم ژاپن نیز درگیر این بیماری بودند دولت ژاپن حدود 4 میلیون و سیصد هزار دوز واکسن کرونا و دستگاه سی تی اسکن و ام ار ای در اختیار ایران قرار داد.

ایکاوا گفت: این برای ما آخرین سفر و آخرین همکاری بین ایران و ژاپن نیست و امیدوارم براساس بازدید و جلسه ای که امروز داشتیم در حوزه همکاری بین دو کشور برنامه ریزی کنیم.

آموزش محیط زیست و بهره برداری از مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی حائز اهمیت است

رییس دفتر آژانس همکاری‌های بین‌المللی ژاپن در بازدید از مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی گفت: آموزش محیط زیست و بهره برداری از مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی حائز اهمیت است

تارو آزوما با اعلام اینکه مرکز بازدیدکنندگان تالاب طی یک پروژه با همکاری دفتر جایکا و طرف ایرانی ساخته شد، عنوان کرد: به دلیل شیوع بیماری کرونا در طول این دوسال موفق به حضور در این مرکز نشدم و امروز خوشحالم که بالاخره در اینجا حضور دارم.

رییس دفتر جایکا افزود : از اینکه شنیدم این مرکز در طول دوران کرونا نیز باز بوده و فعالیت داشته خوشحالم و از همه شما ممنونم که از این مرکز نگهداری می کنید.

آزوما عنوان کرد: آموزش محیط زیست و بهره برداری از این مرکز برای ما بسیار حائز اهمیت است و امیدوارم در آینده به این دو موضوع اهمیت بیشتری داده شود و در این زمینه همکاری کنیم. اگر در مسائل مطرح شده از طرف ژاپن نیز به همکاری جایکا نیاز بود، خوشحال می شوم که همکاری بیشتری در این زمینه داشته باشیم.

وی با اشاره به اثرات شیوع ویروس کرونا بر جهان، ادامه داد : همانطور که انتظار می رفت در زمان شیوع ویروس کرونا تعداد بازدیدکنندگان این مرکز کاهش یافت و امیدوارم از این تاریخ میزان فعالیت های مرکز بازدیدکنندگان تالاب انزلی و همچنین بازدید مردم از این مرکز بیشتر شود. باعث افتخار ما است اگر بتوانیم کمکی از طرف دفتر جایکا در این زمینه انجام دهیم.

رییس دفتر جایکا ادامه داد : چنین مرکزی در ژاپن نیز ایجاد شده است و این ارتباطات موجب می شود تا آموخته ها و تجارب خود را به نحو احسن در این مرکز استفاده کنیم.

شهردار بندرانزلی در ابتدا با خوش آمدگویی به سفیر ژاپن و هیات همراه به سبب حضورشان در شهر انزلی و معرفی شهر، عنوان کرد : امیدوارم که سفر شما به شهر زیبای انزلی یک سفر خاطر انگیز برای شما باشد.

مهدی خلیلی اعلام کرد : مرکز بازدید کنندگان تالاب انزلی یکی از فعالیت های مشترک و مشارکتی شهرداری بندرانزلی و گروه همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) بود که با اهداف مشخص و تدابیری جهت آموزش تاسیس شد تا گامی جهت رویکرد آموزش محور گروه های ذینفع حوزه تالاب و محیط زیست پیرامون برداشته شود و شاهد بهبود وضعیت تالاب انزلی باشیم.

وی درخصوص روند فعالیت این مرکز گفت : پس از تاسیس این مرکز در سال 2019 میلادی، متاسفانه با گسترش ویروس کرونا برنامه های کاری آن در این دوسال دستخوش نوسانات اجرایی بود و این وقفه بی شک روند دستابی به برنامه های از پیش تعیین شده را با کندی مواجه نموده است. گرچه در دوره ها و فواصل زمانی و با رعایت دستورالعمل های بهداشت جهانی، در برخی از زمان ها این مرکز پذیرای مهمانان داخلی و خارجی بوده است و هیچکاه به طور کامال تعطیل نگردید.

خلیلی ادامه داد : حضور گردشگران در کارهای آموزشی با محور کودک و دانش آموزان با موضوعات مدیریت پسماند و کاهش زباله و بهره مندی از تجربه و تدریس نخبگان در بخش هایی چون پرنده نگری، محیط زیست دریایی، مسابقات نقاشی و گردهمایی هایی با موضوع حفظ و نجات تالاب و کارگاه های فنی و علمی و آموزشی مرتبط، بخشی از کارهای مردم نهاد در شهر انزلی است .

شهردار انزلی اضافه کرد : شایان ذکر است درخصوص احیای قوی و به تمام معنای مکان حاضر که حاصل بررسی، تفکر و تدبیر سیستم کارشناسی شهرداری بوده، انتخاب مشاور با تجربه و بین المللی در حوزه های مرتبط که بی شک برنامه ها و پیشنهادات مناسبی از سوی ایشان در حال تدوین است و در کمترین زمان ممکن قابل ارائه خواهد بود. انتظار می رود همچون گذشته شرایط همکاری و بهره مندی از تجارب دو کشور باعث رشد و بالا رفتن فرهنگ آموزش در حوزه های تالاب و مدیریت پسماند باشد.

 
تاریخ:
1401/03/30
تعداد بازدید:
157
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal