۱۴۰۱ جمعه ۱۱ آذر
تالاب بین‌المللی

تالاب انزلی در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و دریای خزر قرار دارد. تالاب بین‌المللی انزلی محل تخم ریزی آبزیان و پناهگاه و مامن پرندگان بومی و مهاجر است. وسعت این تالاب در فصول زمستان و بهار به علت افزایش بارندگی به حدود 120 کیلومتر مربع می رسد و در تابستان و پاییز به حدود 80 کیلومتر تقلیل می باید. تالاب انزلی از جالب ‌ترین و بزرگترین زیستگاه‌ های طبیعی جانواران ایران محسوب می ‌شود و در مجموع با توجه به زیبایی های چشمگیر خود می تواند به عنوان اکوسیستم آبی طبیعی، گردشگران زیادی را به خود جلب کند. این تالاب با بیش از 100 گونه پرنده، 50 گونه ماهی، صدها گونه موجودات گیاهی اکوسیستم کم نظیری دارد. تالاب انزلی مهمترین منبع تکثیر و تولید ماهیان خاویاری و استخوانی دریای خزر است. تالاب بین‌المللی انزلی از سالیان دور همه ساله پذیرای مسافران بی شمار داخلی و جهانگردان خارجی است.

معروف ترین گیاه تالاب انزلی که شهرت جهانی دارد "لاله تالابی" می باشد به همین دلیل انزلی را نیز شهر لاله های تالابی می نامند.

تالاب انزلی در سال 1354 در فهرست تالاب های بین ‌المللی کنوانسیون رامسر به ثبت رسید و گفتنی است که این تالاب با تالاب کوشیرو در پارک ملی کوشیرو شیتسوگن پیوند “خواهرخواندگی” دارد.

تالاب انزلی جزء تالاب های طبیعی و آب شیرین کشور بوده و دارای 11 رود اصلی و 30 رود فرعی است که پس از آبیاری مزارع و شالیزارها به همراه جریان های سطحی حوزه آبریز تالاب به آن وارد می شوند.

ماه های مناسب برای دیدن گل های لاله های تالابی تیر، مرداد و شهریور و فصل مناسب برای پرنده نگری و دیدن پرندگان مهاجر فصل زمستان می باشد. در دیگر فصول نیز می توان پرندگان زیبا و کمیابی در این تالاب مشاهده نمود.

تاریخ:
1400/11/12
تعداد بازدید:
290
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal