۱۴۰۱ جمعه ۱۱ آذر
بنای شهرداری بندرانزلی

بنای تاریخی شهرداری انزلی که زمان ساخت آن به سال 1300 باز می گردد شاید قدیمی ترین ساختمان شهرداری در کشور باشد.

به استناد تاریخ ، سابقه شهرداری یا به قول قدیمی ها، بلدیه در انزلی به سال 1276 باز می گردد ولی بنای شهرداری مربوط به سال 1300 ( دوره پهلوی اول ) است .
این ساختمان تاریخی دو طبقه در باغ کوچک و زیبایی با درختان کهنسال و زیبای ماگنولیا ، کاج ، سرو ، بید مجنون در مجاورت بنای کوچک و خوش ساخت ساختمان موزیک ( حافظیه ) و مشرف به اسکله و بلوار بندرانزلی قرار دارد.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی  گیلان ساختمان شهرداری انزلی که با توجه به قدمت آن جزء بناهای تاریخی این شهرستان محسوب می شود ، نیاز به ترمیم و حفاظت دارد. 
بنای شهرداری انزلی سال 1356 به شماره 1515 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید و سال 1381 نیز حریم آن مصوب شد . 
این بدان معنا است که ساختمانهای اطراف این بنا باید مقررات میراث فرهنگی را رعایت کنند و بناهای ناهمگون با این بنای تاریخی باید پس از طی عمر مفید تخریب و آزادسازی و به فضای سبز تبدیل شود. 
با توجه به اهمیت دوگانه این اثر از جهت ارزش تاریخی و همچنین نماد زیباسازی باید نسبت به ترمیم و حفاظت از آن اهتمام ویژه ای از سوی سازمان میراث فرهنگی گیلان و شهرداری انزلی صورت بگیرد . 
 
ترمیم و حفاظت از بنای تاریخی شهرداری انزلی از دو جهت حائز اهمیت است نخست این که از آثار تاریخی به ثبت رسیده کشورمان است و دیگر این که به عنوان ساختمان شهرداری آن هم قدیمی ترین ساختمان شهرداری در کشور نمادی از توجه به مسائل شهری و زیباسازی شهر است .

 با این همه اگر همت ملی و استانی برای حفاظت از آثار و بناهای تاریخی وجود نداشته باشد نمی توان انتظار حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی را داشت .

تاریخ:
1400/11/29
تعداد بازدید:
263
منبع:
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
Powered by DorsaPortal